Gimsta hipertenzija, Skubantiems
Didelis kraujospūdis — klastinga liga, nes ilgai nepasireiškia jokių simptomų ir ji dažniausiai nustatoma atsitiktinai pamatavus kraujo spaudimą.
Nėštumas ir hipertenzija
Todėl iš visų ligonių, kurių kraujospūdis padidėjęs, tik pusė apie tai žino. Iš žinančiųjų tik pusė gydosi, o iš jų tik 50 procentų gydosi tinkamai. Padidėjęs kraujo spaudimas dar vadinamas arterine hipertenzija. Kai kraujo spaudimas viršija normą, jis gali padidinti širdžiai tenkantį krūvį ir tai dažnai tampa kitų ligų priežastimi. Deja, kai ligai neskiriama pakankamai dėmesio ji gali būti miokardo infarkto, širdies ir inkstų nepakankamumo ar regos sutrikimo priežastimi.
Kas serga? Pasak bendrosios praktikos gydytojos Violetos Talaikienės, dideliu kraujo spaudimu dažniausiai skundžiasi antsvorį turintys asmenys. Stresą patiriantys žmonės dažniausiai nemoka atsipalaiduoti. Darboholikai per daug dirba ir mažai skiria laiko poilsiui, tad jiems taip pat iškyla ši problema. Kraujospūdžiui įtakos turi ir amžius. Dažniausiai serga vyresni nei 60 metų žmonės, — sakė V.
Kuo mažesnis kūdikio svoris, tuo didesnė rizika gimsta hipertenzija arterine hipertenzija. Kaip teigė gydytoja V. Talaikienė, rizikos grupes galima skirstyti ir pagal lytį. Riziką padidina rūkymas, padidėjęs gimsta hipertenzija kiekis.
Sergantieji cukriniu diabetu taip pat turėtų stebėti kraujo spaudimą. Dažnai arterinę hipertenziją nulemia ir genetiniai faktoriai, jie lemia dar negimusio kūdikio organizmo būklę. Anot bendrosios praktikos gydytojos, galima išvengti kraujo spaudimo didėjimo, jei prižiūrėsite sveikatą ir tinkamai gyvensime. Ligos eigai įtakos turi fizinis gimsta hipertenzija, mityba. Turintiesiems kraujospūdžio problemų reikėtų mažinti valgomosios druskos kiekį ir konsultuotis su specialistais.
Komplikacijos Ligos eiga prasideda nuo padidėjusio kraujo spaudimo, tačiau ne visi ligoniai žino, kad susidūrė su šia problema.
Edukacinė paskaita „Ką būtinai reikia žinoti apie arterinį kraujo spaudimą?“
Dažniausiai sergantieji nesuvokia, kad jų kraujospūdis padidėjęs, nes nėra simptomų, kurie būdingi tik šiai ligai. Dažnai žmogus kenčia dėl galvos skausmo, jam veržia sprandą, gimsta hipertenzija galva. Jei kraujo spaudimas itin didelis, gali pasireikšti pykinimo simptomas, ligonis vemia. Negydoma liga progresuoja ir dažnai žmogus patiria įvairių komplikacijų.
Rūta Kaladytė Lokominienė
Širdies kraujagyslių pasikeitimai gali sukelti infarktą. Kraujo spaudimas turi įtakos ir smegenų veiklai.

Viena iš šios ligos komplikacijų gali būti insultas. Didelis kraujospūdis kenkia ir kitiems organams, ligoniams gali išsivystyti inkstų nepakankamumas ir viso organizmo kraujagyslių pakitimai, — sakė V. Gydytoja pataria įsigyti kraujo gimsta hipertenzija matavimo aparatą, kad galėtumėte reguliuoti savo būseną. Dabar yra įvairių aparatų, jie gali būti visai paprasti ar elektroniniai, žmogus nuo hipertenzijos vairuojant išsirinkti tinkamiausią.
Dažniausiai žmogus, apsilankęs gydymo įstaigoje, susinervina ar susijaudina, tai turi įtakos kraujo spaudimui ir jį pamatavus gaunami ne visai tikslūs duomenys. Geriausia kraujospūdį matuoti namuose ir ką tik atsikėlus.

Gydymas vaistais Viena didžiausių klaidų, kurią daro ligoniai, sužinoję, kad serga arterine hipertenzija, — bandymas staiga numušti kraujo spaudimą. Kraujospūdis mažinamas nedidelėmis vaistų dozėmis, jas turėtų skirti bendrosios praktikos gydytojas.
Šią patologiją turinčius vaikus nuolat turi prižiūrėti gydytojai gastroenterologai, endoskopuotojai, chirurgai. Pastarieji jau keletą dešimtmečių ieško naujų ir efektyvesnių chirurginių metodų operuoti mažų vaikų kepenų kraujagysles. Lapkritį dviem vaikams, sergantiems portine hipertenzija pirmąkart Vaikų ligoninėje, dalyvaujant VUL Santaros klinikų angiochirurgams Mariui Gutauskui, Gediminui Vaitėnui, Vaikų ligoninės Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centro vadovui doc. Gilvydui Verkauskui ir Rusijos vaikų klinikinės ligoninės Mikrochirurgijos skyriaus Portinės hipertenzijos poskyrio vaikų chirurgams dr. Maksimui N.
Kaip tikino V. Talaikienė, medikamentus turi skirti gydytojas, nes šiai ligai dažniausiai reikia sudaryti kelių vaistų kombinaciją. Reikia derinti rūšių vaistus. Kadangi yra daug įvairių vaistų rūšių, kombinacijų tinkamiausią derinį gali parinkti tik specialistas, — sakė V.
Didelė dozė vaistų gali gimsta hipertenzija kraujo spaudimą iki nepamatuojamo ir žmogus gali nualpti. Patarimai Širdies kraujagyslių ligos kamuoja beveik 24 procentus žmonių ir yra paplitusios besivystančiose ir išsivysčiusiose šalyse.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mirtingumas nuo šių ligų yra pirmoje vietoje, tad verta susirūpinti sveikata ir stebėti organizmo būklę. Peržvelgus statistikos duomenis galima pastebėti, kad šios ligos baisesnės net už vėžį. Mirtingumas nuo onkologinių ligų yra mažesnis.
Lietuvoje žmonės labai daug dirba ir netinkamai maitinasi. Stresas ir riebus, gyvulinės kilmės maistas skatina ligų progresavimą, — sakė V.

Pirmiausia žmonės turėtų sureguliuoti mitybą. Reikėtų vartoti kuo mažiau valgomosios druskos, daugiau gimsta hipertenzija augalinio maisto. Bendrosios praktikos gydytoja tikino, kad labai svarbu sureguliuoti darbo ir poilsio režimą. Aktyviai dirbantys žmonės neturėtų pamiršti poilsio.
Didelis kraujospūdis – apgaulinga liga
Kiekvienas gali surasti būdų, kaip galėtų pailsėti ir atsipalaiduoti. Talaikienė teigė, kad labai svarbu sureguliuoti svorį. Svarbu nepamiršti, kad gimsta hipertenzija aktyvumas taip pat turi įtakos arterinei hipertenzijai.
Kiekvienas žmogus turi judėti pagal savo amžių ir galimybes. Ne visi gali bėgioti, tad vyresni žmonės turėtų bent pasivaikščioti.
NAUJAUSI KOMENTARAI
Jei žmogus kentėjo nuo arterinės hipertenzijos ir po kiek laiko jam pavyko sureguliuoti kraujo spaudimą, dar nereiškia, kad liga nugalėta. Tai tik teigiamas rezultatas — liga gali vėl atsinaujinti.
Pasak V. Talaikienės, sergančiųjų arterine hipertenzija daugėja, o jų amžius jaunėja, tad kiekvienas turi kontroliuoti kraujo spaudimą, tai gali gimsta hipertenzija išsaugoti gerą sveikatą. Laimis Kavoliūnas.